Aktualności

28 kwietnia 2021

Gdańsk testuje kolejny zeroemisyjny autobus

 

Przez najbliższe dwa tygodnie Gdańsk testował będzie zeroemisyjny autobus elektryczny Yutong E12. –  Śledzimy trendy na rynku elektromobilności. Testujemy kolejne pojazdy. Prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami bardzo szybko postępują. A my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb  e-autobusy miejskie – mówi prezes GAiT Maciej Lisicki.

 

Fot. GAiT

 

Autobus Yutong E12 to autobus miejski o długości 12 metrów, w konfiguracji drzwi 2-2-2. Autobus dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak deklaruje producent, pojazd jest w stanie pokonać dystans 350 km na jednym cyklu ładowania.

 

 

Testy elektrycznego autobusu Yutong E12 rozpoczną się 29 kwietnia i potrwają do 12 maja. Przez  najbliższe 14 dni autobus obsługiwał będzie gdańskie linie. W dniach 29 i 30 kwietnia kursował będzie na trasie Wrzeszcz PKP – Zaspa Szpital (linia 124). Potem pojawi się także na innych liniach.

 

Fot. GAiT

 

– Atrakcyjny i bezemisyjny transport publiczny to bezdyskusyjnie ważny element wysokiej jakości życia w mieście. Dlatego od wielu lat naszą flotę budujemy w oparciu o nowoczesne i ekologiczne autobusy, w tym od kilku lat – o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin Euro VI.  Śledzimy także trendy na rynku elektromobilności, testujemy pojazdy elektryczne. Pierwszy autobus elektryczny testowaliśmy w 2012 roku, rok później kolejny. W ubiegłym roku w ramach testów gdańskie linie obsługiwał elektryczny Mercedes eCitaro. Chcemy poznać specyfikę pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku. Ponadto prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami w zakresie elektromobilności bardzo szybko postępują. A my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb e-autobusy miejskie – mówi prezes GAiT Maciej Lisicki.

 

 

– W jesiennej edycji naboru programu “Zielony Transport Publiczny” organizowanego przez NFOŚiGW, będziemy  aplikować o dofinansowanie zakupu 45 autobusów elektrycznych – standardowych i przegubowych. W maju natomiast zostanie ogłoszony przetarg na zakup trzech elektrycznych minibusów do obsługi komunikacyjnej obszarów Starego i Głównego Miasta. Będziemy sukcesywnie wprowadzać do naszej floty pojazdy zeroemisyjne – mówi zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotr Borawski.