Aktualności

31 lipca 2020

Jeden bilet okresowy na tramwaj, autobus i kolej? Potrzebujesz nowej Karty Mieszkańca ze zdjęciem!

Chcesz na jednym bilecie podróżować tramwajem, autobusem, kolejami PKM/SKM i POLREGIO po Gdańsku? Już teraz wymień dotychczasową Kartę Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem – lub zamów, jeśli jej dotąd nie miałeś – i załaduj bilet okresowy ZTM. Od 1 września tylko nowa karta uprawniać będzie do korzystania z oferty wspólnego biletu na terenie Gdańska. Nie warto czekać do ostatniej chwili.

 

 

Każdy posiadacz gdańskiej Karty Mieszkańca, korzystający z komunikacji miejskiej oraz – w ramach posiadanego biletu okresowego ZTM w Gdańsku – z przejazdów pociągami PKM/SKM i POLREGIO, do 16 czerwca musiał mieć przy sobie zarówno bilet okresowy, jak i Kartę. Ten zestaw uprawniał do korzystania z oferty przejazdów koleją.

 

Od 16 czerwca nowa Karta Mieszkańca ze zdjęciem i z doładowanym na niej biletem okresowym zastępuje oba wspomniane nośniki.

 

 

Złóż wniosek już teraz
Wnioski o Kartę Mieszkańca ze zdjęciem można składać w wersji elektronicznej na stronie www.jestemzgdanska.pl. W wersji papierowej wnioski przyjmowane są w niedawno otwartym Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy alei Grunwaldzkiej 148.

 

Jeśli pasażer chce złożyć wniosek papierowy, musi zabrać ze sobą zdjęcie legitymacyjne w formacie (35×45 mm) i o wymogach takich, jak w przypadku dowodu osobistego. Koszt wyrobienia spersonalizowanej Karty Mieszkańca ze zdjęciem wynosi jedynie 2 zł.

 

Od 16 czerwca do 1 września obowiązuje okres przejściowy, tzn. honorowane w tym czasie są zarówno Karty Mieszkańca ze zdjęciem, jak i zestaw “stara” Karta Mieszkańca plus Karta Miejska. Jednak czas oczekiwania na nowy dokument wynieść może do dwóch tygodni (14 dni), dlatego warto już teraz złożyć wniosek, by móc cieszyć się możliwościami swojej Karty Mieszkańca ze zdjęciem jeszcze przed wakacjami.

 

 

Jak doładować?
Kartę Mieszkańca ze zdjęciem doładować można płatnym biletem okresowym w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca oraz na stronie internetowej www.jestemzgdanska.pl.

 

Pamiętaj:

  • 09.2020 r., aby skorzystać z przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska,  koniecznie trzeba mieć przy sobie Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM.
  • Podczas kontroli biletowej w pociągach SKM/PKM i POLREGIO pasażer miał, ma i będzie miał obowiązek okazać:

 

do 1 września 2020 r. – imienny bilet miesięczny (Karta Miejska) oraz aktywną gdańską Kartę Mieszkańca, podpisaną imieniem i nazwiskiem w postaci karty podpisanej imieniem i nazwiskiem lub aplikacji mobilnej Jestem z Gdańska; lub Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM;

 

od 1 września 2020 r. – wyłącznie Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM.

 

 

Przejazdy pociągami
Do przejazdów pociągami SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska upoważnia każdy okresowy bilet imienny ZTM (zarówno pełnopłatny, jak i ulgowy), czyli miesięczny lub semestralny, obowiązujący w granicach administracyjnych Miasta Gdańska – pod warunkiem, że pasażer podróżujący z tym biletem jest posiadaczem aktywnej Karty Mieszkańca. Aby korzystać z przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska należy jednocześnie spełnić dwa warunki:

 

 

  1. kupić imienny bilet okresowy ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM,
  2. być posiadaczem aktywnej gdańskiej Karty Mieszkańca (od 01.09.2020 r. bilet będzie musiał być załadowany na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem).

 

 

Przejazdy SKM/PKM/POLREGIO nie przysługują dzieciom i młodzieży w przypadku korzystania z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca. Jeśli więc rodzic/opiekun nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku, nie ma konieczności, by wymieniać Kartę Mieszkańca dziecka na wersję ze zdjęciem.

 

Konieczność wymiany starej karty nie dotyczy także osób, które nie są zainteresowane ofertą przejazdów koleją.