Aktualności

4 grudnia 2014

Komunikacja miejska przyjazna także zimą

Specjalne zimowe przeglądy floty tramwajowej i autobusowej, w gotowości czarownice do odśnieżania torów i przecieraki do oczyszczania sieci trakcyjnej z lodu, specjalne zimowe paliwo do autobusów, które umożliwia pracę silników przy temperaturze do -30 st. C – to tylko niektóre z działań, jakie przeprowadza Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, których celem jest sprawne funkcjonowanie komunikacji miejskiej oraz zapewnienie komfortowych i przyjemnych warunków podróży w sezonie zimowym.

 

 

 

PRZECIERAKI I CZAROWNICE NA TORACH

Przy minusowych temperaturach każdej nocy na tory wypuszczane są specjalne tramwaje – zwane przecierakami, które oczyszczają sieć trakcyjną z lodu. Natomiast przy dużych opadach śniegu na torach można spotkać tzw. „czarownice”, czyli tramwaje służące do odśnieżania i oczyszczania torów z lodu.

 

 

 

ZIMOWE PALIWO

Przygotowania do zimy na bazie autobusowej ZKM w Gdańsku rozpoczynają się już jesienią. Każdy pojazd przechodzi wtedy specjalny przegląd, który obejmuje m.in. przegląd urządzeń grzewczych. Przy znacznym spadku temperatur autobusy tankowane są specjalnym zimowym paliwem, które umożliwia pracę silnika przy temperaturze do -30 st. C.

 

 

 

 

CIEPŁY GUZIK

Drzwi w tramwajach i autobusach ZKM w Gdańsku otwierają się tylko na przycisk – na życzenie pasażera. Motorniczowie i kierowcy nie otwierają wszystkich drzwi na raz, by ochronić pasażerów przed zimnem. Tzw. „ciepłe guziki” to przyciski umieszczone wewnątrz i na zewnątrz pojazdów, tuż przy drzwiach.

 

 

 

KIEDY WŁĄCZAMY OGRZEWANIE W POJAZDACH ZKM

Kierowcy i motorniczowie mają obowiązek włączania ogrzewania, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej +5 stopni. Dodatkowo każdy kierujący pojazdem może na prośbę pasażera włączyć ogrzewanie jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi od +10 do +5 stopni.

 

 

MOBILE.ZKM.PL – CZYLI NIE MARZNIJ NA PRZYSTANKU

Dzięki aplikacji www.mobile.zkm.pl, zamiast nerwowego wpatrywania autobusów i tramwajów na przystankach, możemy wcześniej zobaczyć jaki jest rzeczywisty czas odjazdu. Możemy to sprawdzić dzięki trzem trybom wyszukiwania: według numeru przystanku, nazwy przystanku lub nazwy ulicy, na której znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Wyszukiwarka działa w językach polskim, niemieckim i angielskim. Zachęcamy również do korzystania z uruchomionej przez ZKM internetowej wyszukiwarki połączeń www.info.zkm.pl, gdzie nie tylko zaplanujemy podróż, ale także „na żywo” zobaczymy na mapie, gdzie w danym momencie znajduje się nasz tramwaj czy autobus.
Wszystkie informacje dotyczące zimy w mieście (aktualności, komunikaty, ostrzeżenia pogodowe, ważne numery telefonów) można znaleźć na stronie www.gdansk.pl.