Aktualności

3 listopada 2020

Tramwaj im. Zbigniewa Cybulskiego wyruszył na gdańskie tory

W Gdańsku znalazł swoje miejsce na ziemi i tu właśnie jeździł będzie tramwaj jego imienia. Zbigniew Cybulski, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów, w 93 rocznicę swoich urodzin, został patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1062. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali dziennikarze portalu Trojmiasto.pl. To już 56. gdański tramwaj, który ma swojego patrona.

 

fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Tramwaj lepszy niż pomnik
We wtorek, 3 listopada odbyła się ceremonia nadania imienia Zbigniewa Cybulskiego jednemu z najnowszych tramwajów we flocie GAiT. W uroczystości uczestniczyli m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Michał Kaczorowski, prezes zarządu portalu Trojmiasto.pl.

 

– Nietuzinkowa postać, nie tylko gdańskiej, ale także polskiej kultury dołącza dziś do grona patronów naszych tramwajów, to Zbigniew Cybulski – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Wybrał Gdańsk jako swoje miejsce do życia, bo tu biło serce wolności. Wspólnie z wieloma aktorami Teatru Wybrzeże, z reżyserem Andrzejem Wajdą, tworzył niesamowitą kulturę, która była powiewem wolności. Za to, dziś jako mieszkańcy Gdańska dziękujemy Zbyszkowi Cybulskiemu, oddając mu hołd poprzez nadanie patronatu tramwajowi.

 

 

Wnioskodawcami tej kandydatury byli dziennikarze portalu Trojmiasto.pl.
– Chciałbym podziękować dziennikarzom, którzy zaproponowali cztery osoby na patronów tramwajów, a wśród nich Zbigniewa Cybulskiego – mówił wnioskodawca Michał Kaczorowski, prezes zarządu portalu Trojmiasto.pl – A tym samym dziękuję naszym czytelnikom, którzy poparli ten wybór i dziś możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu, nadania imienia.

 

Postać wybitnego aktora przypomniał, podczas uroczystości Adam Orzechowski. Dyrektor Teatru Wybrzeże przytoczył również wspomnienia Krystyny Łubieńskiej, która grała z Cybulskim. – Zawsze się spieszył, tramwaj będzie jeździł punktualnie. Z pewnością ten rodzaj upamiętnienia na pewno bardziej by mu się podobał niż jakikolwiek pomnik – mówił Adam Orzechowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże.

 

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska, który z kolei przywołał słowa Doroty Karaś, autorki biografii Zbigniewa Cybylskiego. – Cybulski nie umiał usiedzieć w miejscu. Kazimierzowi Kutzowi tłumaczył: “mnie ciągle gdzieś gna”. Tramwaj jeżdżący po Gdańsku z jego nazwiskiem na burcie, ucieszyłby go pewnie bardziej niż niejeden pomnik.

 

Zbyszek Cybulski podczas próby w teatrze. Rok 1960. Fot. Zbigniew Kosycarz / KFP

 

 

Zbigniew Cybulski (1927-1967)
Aktor filmowy i teatralny. Urodzony w Kniażu (dzisiejsza Ukraina), przed wojną mieszkał w Warszawie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, po studiach wraz z grupą aktorów przyjechał do Trójmiasta i związał się z Teatrem Wybrzeże, w którym zagrał osiem ról. Najbardziej znaną była kreacja narkomana Johnny’ego Pope’a w sztuce “Kapelusz pełen deszczu” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

 

W Gdańsku Cybulski wraz Bogumiłem Kobielą założyli studencki teatr Bim-Bom, który cieszył się ogromną popularnością w Polsce, występował również za granicą. Programy Bim-Bomu przygotowywali wspólnymi siłami wszyscy członkowie zespołu. W poetycki, skrótowy sposób opowiadały one o problemach współczesnego człowieka. Razem z Kobielą Cybulski prowadził także eksperymentalny Teatr Rozmów i reżyserował sztuki w Teatrze Wybrzeże.

 

Zbigniew Cybulski zagrał w prawie czterdziestu filmach i ponad dwudziestu sztukach teatralnych lub telewizyjnych. Jego najsłynniejszą rolą była postać Maćka Chełmickiego w filmie “Popiół i diament” Andrzeja Wajdy z 1958 roku, który zdobył uznanie krytyków w Polsce i na świecie. Cybulski wniósł do polskiego kina nowoczesny typ aktorstwa. Był też idolem młodzieży w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.

 

Zginął tragicznie na skutek wypadku kolejowego 8 stycznia 1967 roku we Wrocławiu.

 

(źródło: biografia “Cybulski. Podwójne salto” – Dorota Karaś)

 

 

Nowe tramwaje, nowi patroni
Gdańsk inwestuje w nowoczesną flotę autobusową i tramwajową, by wciąż podnosić komfort podróży komunikacją miejską w naszym mieście, a pojazdy były jak najbardziej przyjazne środowisku. W ostatnim czasie do floty Gdańskich Autobusów i Tramwajów dołączyło 48 nowoczesnych ekologicznych autobusów Mercedes Citaro oraz 15 dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Na tym nie koniec, w ramach drugiej transzy zamówienia do Gdańska dotrze łącznie kolejnych 15 nowoczesnych tramwajów.

 

Dostawy 15 nowych dwukierunkowych tramwajów dla Gdańska, z pierwszej transzy zamówienia, zakończyły się w czerwcu tego roku. Zwieńczył je wyjątkowy, bo biało – zielony tramwaj. Nowa PESA Jazz Duo zyskała fabrycznie barwy Lechii Gdańsk i patrona – legendarnego zawodnika Romana Rogocza. W nocy z 30 września na 1 października do Gdańska dotarł pierwszy – z drugiej transzy zamówienia – nowoczesny dwukierunkowy tramwaj PESA Jazz Duo. Od tamtej pory przyjechały 3 kolejne pojazdy tego typu. Kolejne tramwaje dostarczane będą sukcesywnie, terminy dostaw będą na bieżąco ustalane z producentem tramwajów PESA Bydgoszcz SA. Łącznie, w ramach drugiej transzy zamówienia do Gdańska dotrze 15 nowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Każdy z nich, zgodnie z trwającym już od dekady, lokalnym zwyczajem powinien zostać nazwany imieniem wybitnej osoby, związanej z Gdańskiem i jego historią. Należało zatem utworzyć aktualną listę kandydatów na patronów dla kolejnych Gdańskich tramwajów. Odpowiedzią na tę potrzebę było powołanie 18 listopada 2019 roku, przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz komisji ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej, pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.