Na gdańskich ulicach ponownie spotkać można Autobus SOS, czyli mobilne centrum wsparcia dla osób borykających się z kryzysem bezdomności. W tym najtrudniejszym okresie jesienno-zimowym potrzebujący mogą posilić się wydawaną w pojeździe ciepłą zupą, dostać odzież na zmianę oraz skonsultować się z ratownikiem medycznym. Pojazd jak zawsze zapewniają Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
„Autobus SOS – pomoc” działa w Gdańsku od 2017 roku, zawsze w najtrudniejszym okresie jesienno-zimowym. Ta forma mobilnego wsparcia stanowi uzupełnienie oferty miasta dla osób w bezdomności. Obejmuje ona m.in. schronienie, pomoc finansową, żywnościową, rzeczową, aktywizującą społecznie i specjalistyczną.
Ciepła zupa i życzliwość podczas postoju w mieście
Załoga autobusu – m.in. pracownik socjalny lub streetworker – będzie wydawała osobom w bezdomności gorącą zupę i odzież na zmianę, która jesienią i zimą bardzo przydaje się osobom przebywającym w miejscach niemieszkalnych. W pojeździe ratownik medyczny udzieli potrzebującym niezbędnych konsultacji, np. opatrzy i odkazi drobne rany. Pracownik socjalny lub streetworker poinformują też o dostępnej pomocy w mieście, motywując do jej przyjęcia oraz do społ. aktywizacji. „Autobus SOS” działać będzie codziennie. Wsparcie udzielane będzie podczas postojów:
- ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu;
- ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu;
- ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.
Ostatni przystanek, ok. godz. 23.30, jest zlokalizowany w pobliżu noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowiezie tam osoby w bezdomności, chcące ogrzać się i przenocować w placówce.
Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zadanie mobilnego wsparcia dla osób w bezdomności realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Każdego roku, pojazd zapewnia spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Autobus SOS kursował będzie do końca marca 2025 roku.
Reaguj – pomoc jest dostępna
Zgłoszenia o osobach w bezdomności można przekazywać:
- do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);
- do Straży Miejskiej, tel.: 986;
- do Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów, posługując się aplikacją Arrels. Jest bezpłatna. Można ją uaktywnić np. w smartfonie. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Można ją pobrać: