Podczas festynu na pętli tramwajowej na Chełmie 2 października 2010 r. gdańszczanie oficjalnie powitali nowe tramwaje typu PESA 120NaG SWING !
Na uroczystej premierze pojawiły się tłumy gości. Każdy mógł bardzo dokładnie obejrzeć pojazdy oraz wziąć udział w pierwszej przejażdżce. Nasze nowe tramwaje otrzymały także swoich patronów. Pierwszy tramwaj nosi imię Daniela Gralatha – gdańskiego burmistrza z XVIII wieku, założyciela Wielkiej Alei Lipowej. Z kolei drugi nazwany został imieniem Władysława Czernego – wiceprezydenta Gdańska, który tuż po zakończeniu II Wojny Światowej zajmował się m.in. tworzeniem w mieście komunikacji miejskiej.

 

Mimo, że to nowe SWINGI były gwiazdami festynu na pętli Chełm, dużym zainteresowaniem cieszyły się także zabytkowe pojazdy: Herbrand – tramwaj konny z roku 1873 i pojazdy elektryczne – Bergmann z 1927 roku i Konstal N z roku 1952.
Natomiast zabytkowy autobus Jelcz 043 zwany „ogórkiem” kursował bezpłatnie po Chełmie.
Na specjalnych symulatorach jazdy miłośnicy mogli odbyć wirtualną przejażdżkę i spróbować swoich sił jako kierowcy autobusu. Na wszystkich uczestników czekało również wiele innych atrakcji, liczne konkursy i zabawy z nagrodami.

 

Przypomnijmy, do końca 2010 r. do Gdańska przyjadą jeszcze trzy takie tramwaje, a pozostała trzydziestka pojawi się w przyszłym roku.

 

 

Skip to content