Maciej Płażyński został patronem kolejnego tramwaju z zakupionych przez gdański ZKM pojazdów PESA SWING 120NaG. Maciej Płażyński został patronem tramwaju o numerze bocznym 1041, jest to już 31 tramwaj tego typu w Gdańsku. Do końca roku po mieście będzie jeździć 35 tramwajów tego typu. Koszt zakupu wszystkich tramwajów to 305,5 mln złotych.

 

 

Uroczystość nadania imienia odbyła się 4 listopada br. z udziałem najbliższych Macieja Płażyńskiego, prezydenta Pawła Adamowicza, Radnych Miasta Gdańska oraz przedstawicieli ZKM i gdańskiego magistratu.

 

 

Obecnie po Gdańsku jeździ już 32 tramwaje z nazwiskami znanych gdańszczan. O wyborze Macieja Płażyńskiego na patrona zdecydowali sami gdańszczanie, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Listę wybitnych gdańszczan i osób z Gdańskiem związanych na przestrzeni dziejów pomogli opracować wybitni znawcy dziejów naszego miasta – prof. Edmund Kizik i Andrzej Januszajtis. Swoje propozycje zgłaszali także sami mieszkańcy Gdańska. Wśród patronów znaleźli się m.in. Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit, a także Alf Liczmański, Krzysztof Klenczon oraz gdański pirat Andrzej Sulewski.

 

 

Maciej Płażyński (10.02.1958 – 10.04.2010) – polski prawnik, polityk, wojewoda gdański w latach 1990–1996, marszałek Sejmu w latach 1997–2001, jeden z założycieli i były przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz jej klubu parlamentarnego, poseł na Sejm III, IV i VI kadencji, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji. W latach 80. należał do Ruchu Młodej Polski. W 1980 był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W sierpniu 1990 został powołany przez pierwszego powojennego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego na urząd wojewody gdańskiego. W 1997 uzyskał mandat posła na Sejm III kadencji z listy AWS, następnie wybrano go na urząd Marszałka Sejmu. 19 stycznia 2001 wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem współtworzył Platformę Obywatelską. W wyborach zdobył 66 290 głosów, co stanowiło najlepszy indywidualny wynik wyborczy w tym okręgu. W wyborach parlamentarnych w 2005 startował jako niezależny kandydat do Senatu, zdobywając w okręgu gdańskim największą liczbę głosów (około 151 tysięcy). Maciej Płażyński był również członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i prezesem „Wspólnoty Polskiej”- opiekującej się Polonią, szczególnie tą zza wschodniej granicy. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Został pochowany 21 kwietnia tego samego roku w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Skip to content