Gdańskie kąpieliska w sezonie wakacyjnym przyciągają nie tylko tłumy turystów, ale też licznych mieszkańców naszego miasta. I jednym i drugim przypominamy, że wakacje to dobry czas, by dać odpocząć samochodom. A na plażę wybrać się rowerem lub komunikacją miejską.

 
Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Sobieszewo i przystań jachtowa Marina Gdańsk – wszystkie te gdańskie kąpieliska zostały w tym sezonie odznaczone międzynarodowym znakiem Błękitnej Flagi. Oznacza to, że spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania, informacji ekologicznej oraz bezpieczeństwa.

 
Wszystkich, którzy planują wycieczkę na plażę zachęcamy do odwiedzania strony internetowej http://www.kapieliskagdansk.pl/. Na stronie tej znajdują się informacje o wszelkich atrakcjach dostępnych na gdańskich kąpieliskach (w tym sezonie są to m.in. „plażowe biblioteki”, gdzie można zaopatrzyć się w lektury umilające plażowanie). Strona podaje też na bieżąco informację o temperaturze wody i powietrza na każdym kąpielisku, i o tym czy kąpiel jest dozwolona (biała flaga) czy zabroniona (czerwona).

 
Wybierającym się na kąpieliska przypominamy też, że w sezonie letnim obowiązuje specjalny – plażowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Linie tramwajowe zwyczajowo zmierzające w kierunku plaż jeżdżą z większą częstotliwością. Uruchomiono również dodatkowe linie, dzięki którym nad morze można bez przesiadek dojechać z Siedlec i Gdańska – Południe. Działa też linia autobusowa 606 z centrum do Twierdzy Wisłoujście i na Westerplatte. Szczegółową informację o trasach oraz rozkłady jazdy komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie http://www.ztm.gda.pl/. Można też skorzystać z wyszukiwarki połączeń http://info.zkm.pl. Natomiast aplikacje http://m.ztm.gda.pl i http://www.mobile.zkm.pl, uruchomione w telefonie komórkowym, pokazują na bieżąco za ile minut na danym przystanku pojawi się oczekiwany pojazd.
fot. W. Zdunek
Nie bierz auta na plażę

 

 

 

Niekwestionowane walory komunikacji miejskiej, to przede wszystkim oszczędność paliwa, krótszy czas dojazdu, a także komfort podróży – 100% autobusów jeżdżących po Gdańsku to pojazdy niskopodłogowe, z czego 80% wyposażonych jest w klimatyzację. Klimatyzowane są również gdańskie tramwaje PESA.
Na każde z gdańskich kąpielisk można też szybko i wygodnie dojechać rowerem – trasy rowerowe umożliwiają dojazd do plaż z niemal każdego miejsca w Gdańsku. Aktualna mapa infrastruktury rowerowej dostępna jest na stronie http://www.rowerowygdansk.pl/.

 
Warto przypomnieć, że parkingi rowerowe znajdują się przy wszystkich wejściach na plażę, począwszy od Parku Brzeźnieńskiego po granicę z Sopotem. Parking z 30 miejscami postojowymi dla rowerów powstał także przy plaży na Stogach, przy budynku Centrum Ratowniczego MOSiR. Część parkingów np., ten przy molo w Brzeźnie, jest zadaszona.
Spragnionym po rowerowej przejażdżce przypominamy, że przy wejściach na plażę nr 50, 63 i 71, przy molo w Brzeźnie i przy ul. Brzeźnieńskiej (na wysokości skrzyżowania z ul. Młodzieży Polskiej) znajdują się zdroje z wodą pitną.

 
Nad bezpieczeństwem jednośladów i ich właścicieli w pasie nadmorskim czuwają rowerowe, piesze i zmotoryzowane patrole Straży Miejskiej. We wszystkie wakacyjne weekendy po nadmorskich drogach rowerowych porusza się również rowerowy patrol ratowników medycznych ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare”.

 
A zatem – miłej podróży i do zobaczenia na plaży!

Skip to content