W poniedziałek, 29 lipca, pracę na liniach rozpoczęły pierwsze autobusy wodorowe w Gdańsku. A w miniony weekend, 27 i 28 lipca, można było dojechać nimi, bezpłatnie, do czterech wyjątkowych nadmorskich miejsc, w ramach akcji „Wodorowym nad wodę”.
29 lipca pracę przewozową na liniach rozpoczęły pierwsze cztery autobusy, z łącznie dziesięciu zamówionych. Kolejne pojazdy, zgodnie z umową dostarczone mają zostać do 12 września tego roku.
Pojazdy użytkowane będą przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje przez 10 lat, w ramach długoterminowej umowy najmu, wraz z ich pełną obsługą serwisową. Gotowe do jazdy, zatankowane zielonym wodorem autobusy podstawiane będą codziennie na teren zajezdni autobusowej GAiT oraz odbierane przez wykonawcę umowy po zakończeniu pracy.
Zeroemisyjność i wysoki zasięg
Autobusy NesoBus to produkowane w Polsce w pełni zeroemisyjne pojazdy. Zasilane zielonym wodorem są najbardziej ekologicznymi autobusami dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Zielony wodór otrzymywany jest przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Wymagany gwarantowany zasięg autobusu NesoBus to 330 km na jednym tankowaniu. Długości zadań całodziennych w Gdańsku wynoszą średnio około 250 km, autobusy wodorowe będzie więc można spotkać na terenie całego miasta.
Niewątpliwym plusem tych pojazdów jest nie tylko wysoki zasięg pozwalający na wykonywanie całodobowych zadań przewozowych, ale również szybki czas ich tankowania, porównywalny do autobusów spalinowych.
Komfortowe i bezpieczne
Zgodnie ze standardami obowiązującymi w gdańskiej komunikacji miejskiej, nowe pojazdy przystosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. Pojazdy wyposażone są w systemy monitoringu i klimatyzacji. W autobusach zamontowane zostały także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Pojazdy wyposażone są również w system liczenia pasażerów.
Stacja tankowania wodorem
Nowe autobusy tankowane są na stacji tankowania wodorem, która powstała na terenie miejskim, przy ulicy Jabłoniowej, w okolicy trójmiejskiej obwodnicy. To pierwsza taka stacja w Gdańsku i Trójmieście. Zatankować można na niej także samochody z napędem wodorowym, gdyż stacja jest ogólnodostępna.
Najem z pełną obsługą serwisową
Pojazdy użytkowane będą przez spółkę GAiT przez 10 lat, w ramach długoterminowej umowy najmu, wraz z ich pełną obsługą serwisową.
Umowa najmu obejmuje pełną obsługę serwisową pojazdów. Wykonawca jest zobowiązany do utrzymania technicznego pojazdów przez cały okres najmu. Serwis w ramach umowy dzierżawy obejmuje m.in: obsługę techniczną (przeglądy codzienne i okresowe), naprawy eksploatacyjne wraz z częściami, naprawy komponentów, które uległy awarii w trakcie eksploatacji autobusów, naprawy powypadkowe, czy będące następstwem wandalizmu oraz czynności związane z aktualizacją bądź zmianą oprogramowania, a także sprzątanie i mycie pojazdów. Gotowe do jazdy, zatankowane zielonym wodorem autobusy będą podstawiane codziennie na teren zajezdni autobusowej GAiT oraz odbierane przez wykonawcę umowy po zakończeniu pracy.
Wodorowym nad wodę
W weekend, 27 i 28 lipca, autobusami można było dojechać bezpłatnie do czterech wyjątkowych nadmorskich miejsc, w ramach akcji „Wodorowym nad wodę”.
Specjalną linią 1H2 dojechać można było na Wyspę Sobieszewską, linią 2H2 na Westerplatte, linią 3H2 na spacer po gdańskim molo, a linią 4H2 na plażę w Jelitkowie.