W nocy z 25 na 26 listopada do Gdańska przyjedzie 34. Pesa Swing. Jest to przedostatni tramwaj tego typu zakupiony przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. Rozładunek odbędzie się w nocy z piątku na sobotę, około godz. 1.30 w nocy, na torach przy Urzędzie Miejskim.

 

Obecnie po Gdańsku jeżdżą już 33 tramwaje tego typu. Patronem wagonu 1044, który przyjedzie w najbliższy weekend, zostanie Szczepan Pilecki. Tramwaj po odbiorach technicznych trafi na trasy 1 grudnia.
Umowa na dostawę 35 tramwajów PESA Swing została podpisana we wrześniu 2009 roku pomiędzy gdańskim Zakładem Komunikacji Miejskiej a bydgoską PESĄ. Podpisanie umowy zakończyło jeden z najważniejszych przetargów w historii Gdańska. Startowało w nim sześć firm polskich i zagranicznych. Ostatecznie przetarg wygrała bydgoska PESA. Nowoczesne tramwaje wyposażone są m.in. w system klimatyzacji, 9 kamer wewnętrznego monitoringu, przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych. W PESACH zastosowano także system informacji pasażerskiej, który oprócz nazw przystanków wyświetla także mapki i zdjęcia okolic poszczególnych przystanków. Koszt jednego pojazdu to ok. 8 mln złotych. Znaczną część środków na ten cel udało się pozyskać ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej.

 

Pesa im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku

fot. Ł. Unterschuetz/trojmiasto.pl

Skip to content