Już wkrótce w kilkunastu autobusach spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje pojawi się nowy system opłat za bilety. W 15 pojazdach zostaną zamontowane urządzenia samoobsługowe, w których będzie można płacić za przejazd kartami płatniczymi. Jest to pilotażowy system poboru opłat w ramach porozumienia między GAiT, ZTM i Mennicą Polską. Uruchomienie systemu jest planowane na pierwszą połowę września, a testy będą trwały przez rok.

 

 

Jak zapewnia operator systemu, Mennica Polska, sposób działania Open Payment System (OPS) jest bardzo prosty. Bilet wybiera się na ekranie inteligentnego terminala znajdującego się na pokładzie pojazdu. Następnie wystarczy przyłożyć zbliżeniową kartę płatniczą do czytnika, równoznaczne jest to z nabyciem i skasowaniem biletu i uzyskaniem uprawnienia do przejazdu. Istotną nowością OPS jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji – pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem.

 

 

Umowa z Miastem Gdańsk przewiduje instalację 23 biletomatów pokładowych w 15 autobusach kursujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta (linie 110, 210). Open Payment System jest szczególnie wygodny dla podróżujących, którzy nie znają obowiązujących taryf i nie mają czasu na szukanie punktu sprzedaży tradycyjnych biletów. Co ważne dla przyjezdnych i okazyjnych pasażerów, nowoczesne rozwiązanie eliminuje również konieczność posiadania dedykowanej karty miejskiej.

 

 

 

Więcej informacji na ten temat na portalu trojmiasto.pl

Skip to content