Pracowity sezon Autobusu SOS. Ciepły posiłek, zimowa odzież, dowóz do noclegowni
31 marca zakończyła się siódma edycja akcji Autobus SOS, czyli mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności. Od listopada z pomocy korzystało dziennie średnio 67 osób, wydanych zostało łącznie ponad 22 tysiące porcji zupy oraz 2723 sztuki ciepłej odzieży
Każdego dnia, podczas postojów, w „autobusie SOS” fachową konsultacją i pomocą służył osobom w bezdomności ratownik medyczny. Pracownik socjalny i streetworker udzielali potrzebującym informacji o innych formach pomocy, dostępnych w mieście m.in. o schronieniu, wsparciu finansowym, rzeczowym, specjalistycznym i aktywizującym społecznie. Zachęcali do skorzystania z oferty. Warto dodać, że od grudnia kilka gdańskich szkół regularnie przekazywało do „autobusu SOS” „kanapki na wynos”, dla beneficjentów pomocy. Do nich dołączone były listy od uczniów, zaangażowanych w tę szkolną, wspierającą akcję.
Codziennie z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystało średnio 67 osób. Wydanych zostało łącznie ponad 22 tysiące porcji zupy oraz 2723 sztuki ciepłej odzieży na zmianę. Autobus dowoził też osoby chętne do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie. W placówce potrzebujący mogli się ogrzać, umyć, przespać.
Był to już siódmy sezon mobilnego wsparcia w Gdańsku dla osób w bezdomności. Po raz pierwszy autobus pojawił się na ulicach miasta pod koniec 2017 roku. Od tej pory usługa stanowi realne, konkretne wsparcie dla potrzebujących, którzy przebywają w najtrudniejszym jesienno-zimowych czasie w miejscach niemieszkalnych.
Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku projekt realizowało Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje niezmiennie, zapewniła pojazd.
Współpraca na rzecz osób w bezdomności w Gdańsku przez cały rok
W Gdańsku MOPR, służby miejskie i organizacje pozarządowe na bieżąco prowadzą działania wspierające osoby w bezdomności. Sygnały o potrzebujących prosimy przekazywać:
– do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka);
– także do Straży Miejskiej, tel.: 986 lub do Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).
O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów posługując się bezpłatną aplikacją Arrels. Można ją uaktywnić np. w smartfonie. W 2018 roku Arrels wprowadziło w mieście Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Aplikację można pobrać:
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS