Marian Seredyński został patronem nowego tramwaju typu Pesa Swing 120NaG, który zjechał na gdańskie tory w nocy z 14 na 15 listopada br. Jest to już 33 Pesa we flocie ZKM. Do końca roku do Gdańska przyjadą jeszcze dwa tramwaje tego typu.

 
Obecnie nowy tramwaj, o numerze bocznym 1043, przechodzi odbiory techniczne. Do ruchu zostanie włączony w czwartek.

 
O wyborze Mariana Seredyńskiego na patrona zdecydowali sami gdańszczanie, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Listę wybitnych gdańszczan i osób z Gdańskiem związanych na przestrzeni dziejów pomogli opracować wybitni znawcy dziejów naszego miasta – prof. Edmund Kizik i Andrzej Januszajtis. Swoje propozycje zgłaszali także sami mieszkańcy Gdańska. Wśród patronów znaleźli się m.in. Jan Heweliusz, Jan Uphagen i Daniel Gabriel Fahrenheit, a także Alf Liczmański, Krzysztof Klenczon oraz gdański pirat Andrzej Sulewski.
Do końca roku po Gdańsku będzie jeździć 35 tramwajów typu Pesa Swing 120NaG. Koszt zakupu wszystkich tramwajów to 305,5 mln złotych.

 
Marian Seredyński  (1.08.1880r. – 25.08.1959r.) – pedagog, dyrektor polskich szkół handlowych .W latach 1913-18 nauczyciel w Krajowej Szkole Kupieckiej w Tarnowie. Po zakończeniu I wojny światowej (1918) uczestniczył w rozbrajaniu Austriaków na ter. Galicji. Od 1919 przez kilka lat nauczyciel w Akademii Handlowej w Krakowie, w roku akademickim 1925/26 wykładowca w Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 1926 dyrektor nowo otwartej Polskiej Szkoły Handlowej Macierzy Szkolnej w Gdańsku, w 1929 r. zorganizował ponadto dwuletnią Wyższą Szkołę Handlową. W Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku stał na czele Głównej Rady Wychowania Obywatelskiego. Działał także w ZHP, w 1935 został jednym z dwóch zastępców przewodniczącego Zarządu Oddziału. W czasie II wojny światowej mieszkał w Warszawie, 1944 aresztowany i więziony na Pawiaku. Po wojnie wrócił do Gdańska, pełnił m. in. funkcję dyrektora Państwowego Liceum Spółdzielczego we Wrzeszczu.Grób Seredyńskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na Srebrzysku w Gdańsku.

Skip to content