W piątek 5 sierpnia zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów na wspólną przejażdżkę nowymi Mercedesami Conecto G. Spotykamy się o godz. 12:00 na przystanku Brama Wyżynna (w kierunku Chełm, Orunia). Każdy będzie mógł zupełnie za darmo przejechać się nowymi nabytkami ZKM Gdańsk.

 

Trasa przejazdu autobusów: Brama Wyżynna, Armii Krajowej, skrzyżowanie z ul. Sikorskiego, Podwale Przedmiejskie, Brama Wyżynna.

 

Nowe, przegubowe Mercedesy Conecto G dołączą wkrótce do 14 Mercedesów Conecto G i LF, które już jeżdżą po gdańskich ulicach.

 

Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. włączył do eksploatacji w tym roku w sumie 22 Mercedesy Conecto – 10 jednoczłonowych (tzw. krótkich – 12m) i 12 przegubowych (18m).  Wszystkie autobusy są niskopodłogowe oraz spełniają najwyższe możliwe normy czystości spalin EEV (określane przez Unię Europejską) i poziomu hałasu. Wyposażone są w klimatyzację i kamery monitoringu (z możliwością przetrzymywania zapisu do 10 dni i specjalną obudową wandaloodporną). Pojazdy mają wysokość 3m i szerokość 2,5m. Pojazd krótki ma 30 miejsc siedzących i 67 stojących, przegubowy  odpowiednio 43 i 102.

 

 

Obecnie flota autobusowa w ZKM w Gdańsku Sp. z o.o. liczy ponad 220 pojazdów, w 100% niskopodłogowych i w 80% klimatyzowanych. Przypomnijmy, że Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, zainwestował w niskopodłogowe autobusy. Pierwsze takie pojazdy pojawiły się na gdańskich drogach już w 1994 roku, a od 2009 roku flota autobusowa ZKM Gdańsk jest w całości niskopodłogowa.  Niska podłoga ułatwia podróżowanie osobom z problemami w poruszaniu się, a także rodzicom z małymi dziećmi.  Miasto nadal zabiega o podnoszenie jakości podróżowania. Standardem jest już nie tylko klimatyzacja i niska podłoga, ale także silniki o najwyższych ekologicznych parametrach, kamery oraz wyświetlacze z bieżącymi informacjami dla pasażerów. Możemy się też pochwalić jedną z najmłodszych flot w Polsce.

 

Skip to content