Zakończyliśmy kolejny, ostatni etap głosowania na patronów gdańskich tramwajów. Warto przypomnieć jaka idea przyświecała temu pomysłowi.
Celem naszym i miasta było zapoznanie gdańszczan i gości z historią grodu nad Motławą. W drugim głosowaniu odnotowaliśmy prawdziwy rekord, wzięło w nim udział, aż 3196 respondentów.

 

Oto wyniki głosowania:
– Alf Liczmański – 42,45 proc. (1357 głosów)
– Krzysztof Klenczon – 24,34 proc.(778 głosów)
– Andrzej Sulewski – 12,07 proc.(386 głosów)
– Maciej Płażyński – 9,76 proc. (312 głosów)
– Anna Walentynowicz – 7,79 proc. (249 głosów)
– Marian Seredyński – 3,04 proc. (97 głosów)
– Szczepan Pilecki – 0,56 proc. (18 głosów)

 

Tak jak w poprzedniej edycji, tak i teraz każdy z respondentów mógł podać jednego patrona jako propozycję. Będzie to patron ostatniego składu, 35 tramwaju typu PESA.
Najwięcej głosów zebrał  Maciej Gwiazda (1919 – 2008 ) pionier powojennej komunikacji miejskiej na Wybrzeżu, wieloletni dyrektor techniczny WPKGG, wybitny fachowiec przepracował w komunikacji miejskiej ponad 30 lat (aż do 1979 r).
Przybył na Wybrzeże Gdańskie w latach trzydziestych. Studia na obecnej PG rozpoczął w 1938 r i jednocześnie został skierowany przez Bratnią Pomoc – Zw. Studentów PG na praktykę w Zakładach Komunikacji Miejskiej.
W 1939 r podczas pamiętnych ekscesów hitlerowskich usunięty z uczelni siłą. Studia na PG ukończył po wojnie i całe swoje życie zawodowe związał z komunikacją miejską. W czasie wojny żołnierz AK (pseud. Jerzy) dowódca Batalionu Morskiego
Szarych Szeregów  w Gdyni, za działalność harcerską uwięziony (wraz z matką i młodszym bratem) w obozie koncentracyjnym KL Stutthof. Uczestnik „marszu śmierci”, brat Wojciech został zamordowany w obozie (upamiętniony na pomniku Harcerzy Gdyńskich w Gdyni).

 

Za swoja działalność odznaczony:
– Orderem Virtuti Militari Rządu RP w Londynie
– Krzyżem Armii Krajowej;
– Złota Odznaką Tajnego Hufca Szarych Szeregów;
– Krzyżem Partyzanckim;
– Orderami Polonia Restituta IV i V st.;
– Medalem Rodła za działalność w byłym Wolnym Mieście Gdańsku
Każdy z kolejnych patronów naszych tramwajów ma swój krótki biogram zamieszczony w tramwajach, wersja bogatsza jest na naszej stronie internetowej w zakładce „patroni”.

Skip to content