W piątek 10 lipca gdański ZKM rozpoczyna testy najnowocześniejszego w Polsce autobusu miejskiego produkowanego seryjnie. Autobus marki Mercedes Benz Citaro 628 02, udostępniony przez firmę Evobus Polska, będzie testowany w na gdańskich trasach do 21 lipca. Przez kilkanaście dni będzie kursował na trasach linii autobusowych: 108, 151, 155, 162, 175, 178, 189, 262, 295 oraz N1.

 

Mercedes ma 12 metrów długości, mieści prawie 100 pasażerów. Jest klimatyzowany i niskopodłogowy. Napędzany jest silnikiem spełniającym normy emisji spalin EURO VI, który spala o 8,5% mniej paliwa.

 

– Miasto Gdańsk inwestować będzie w nowe pojazdy, dlatego testujemy te z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Nowy Mercedes Citaro to wysoka europejska półka w branży motoryzacyjnej. Jest to obecnie najnowocześniejszy w Polsce autobus miejski produkowany seryjnie – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

image159

 

Jako główne cechy innowacyjne i wyróżniające nowego Mercedesa, producenci wymieniają przede wszystkim:
odzyskiwanie energii hamowania poprzez moduł rekuperacyjny umieszczony przy tradycyjnych akumulatorach, co przyczynia się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a tym samym emisji CO2 wpływając korzystnie na środowisko;
emisje spalin są znacznie mniejsze od wartości granicznych normy Euro VI. Norma Euro VI wprowadza zmniejszenie emisji cząstek stałych o 66 % i tlenków azotu aż o 80 % w porównaniu do Euro V; testowany pojazd wyposażony w silnik OM936 o pojemności 7,7 l i mocy 220 kW ogranicza te emisje znacznie bardziej: cząstki stałe o dodatkowe 80 %, a tlenki azotu o dodatkowe 50 % w stosunku do podanych wartości granicznych; rzeczywiste emisje tych szkodliwych substancji są na granicy wykrywalności.
spełnienie Regulaminu nr 66 EKG ONZ i nr 29 EKG ONZ wpływające na poprawę wytrzymałości konstrukcji nośnej oraz w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie kierowcy; regulamin nr 66 obowiązujący obecnie dla autobusów turystycznych wejdzie w życie za 2-3 lata również dla autobusów miejskich. Regulamin nr 29 jest dobrowolny; testowany autobus spełnia obydwie regulacje maksymalnie zwiększając bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy.
• a także monitoring, system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika.

 

 

Udogodnienia dla pasażerów:
obniżone wejście przy każdych drzwiach,
podświetlane progi przy otwartych drzwiach,
• pełnopojazdowa klimatyzacja,
• atrakcyjny system informacji pasażerskiej (tablice zewnętrzne i monitory wewnętrzne),
dla pasażerów o ograniczonej mobilności dodatkowo: rampa, długi peron na wózki inwalidzki i dziecięcy oraz miejsca siedzące dostępne z niskiej podłogi; dodatkowo zastosowano na wysokości ca. 170cm na wszystkich poręczach pionowych świecące na bursztynowo lampki LED z przeznaczeniem dla osób słabowidzących.

 

Udogodnienia dla kierowcy:
• ergonomiczne miejsce pracy z możliwością dopasowania ustawienia kierownicy i fotela,
• oświetlenie w technologii LED,
• multifunkcyjna kierownica z przyciskami umożliwiająca przełączanie funkcji ekranu bez odrywania rąk,
• kolorowy, szczególnie czytelny ekran,
• podwyższona pozycja w stosunku do poprzednich modeli i rozwiązań konkurencji, co dodatkowo powoduje lepszy kontakt z wchodzącymi pasażerami,
• czujnik cofania.

 

Autobus będzie testowany w Gdańsku od jutra (10 lipca) do wtorku 21 lipca. Przez kilkanaście dni będzie kursował na trasach linii autobusowych: 108, 151, 155, 162, 175, 178, 189, 262, 295 oraz N1. Trasy i ceny biletów pozostają bez zmian.

 

Zapraszamy do testowania razem z nami!

Skip to content