Wszystkie dwukierunkowe PESY JAZZ DUO mają już nowe rampy dla niepełnosprawnych. Zmienione platformy zostały zamontowane na prośbę organizacji działającej w imieniu osób niepełnosprawnych. Obecnie wszystkie autobusy i ¾ tramwajów w Gdańsku to pojazdy całkowicie lub częściowo niskopodłogowe. Jest to najlepszy wynik w Polsce!

 

20 zupełnie nowych, zmienionych platform dla niepełnosprawnych zostało zmontowanych w dwukierunkowych tramwajach PESA JAZZ DUO. Z prośbą o wymianę ramp najazdowych wysuwanych spod podłogi tramwaju na rzecz odkładanych do wnętrza pojazdu, zwróciło się do Miasta Stowarzyszenie Opieki nad Młodzieżą i Dziećmi Niepełnosprawnymi. Wymianę platform wykonał nieodpłatnie bydgoski producent tramwajów. W każdym z pięciu nowoczesnych pojazdów zmontowano po 4 rampy.

 

Obecnie po Gdańsku jeżdżą 44 tramwaje wyposażone w platformy dla niepełnosprawnych. Do końca września przybędzie jeszcze 16 takich pojazdów, dzięki modernizacji tramwajów N8C, które Gdańsk kupił w niemieckim Kassel. Jednak jeżeli chodzi o potrzeby osób niepełnosprawnych, to już dziś możemy się pochwalić najlepszym w kraju taborem tramwajowym. 76% gdańskich tramwajów to pojazdy całkowicie lub częściowo niskopodłogowe. Jako pierwsze miasto w Polsce, Gdańsk  wprowadził takie pojazdy już w 1997 roku.

 

Warto przypomnieć, że na początku 2009 roku w Gdańsku zakończyła się era wysokopodłogowych autobusów w komunikacji miejskiej. Wtedy właśnie z ulic naszego miasta zniknęły Ikarusy, popularne węgierskie pojazdy, które w wielu polskich miastach wciąż przewożą pasażerów komunikacji miejskiej. Obecnie 100 % autobusów ZKM to pojazdy niskopodłogowe.
***
Tramwaje niskopodłogowe wyposażone w platformy to duże ułatwienie nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla osób starszych czy rodziców, którzy podróżują z wózkami dziecięcymi.  Jednak to nie koniec udogodnień, jakie czekają w gdańskiej komunikacji miejskiej:

  •  W każdym pojeździe wyznaczone są specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach, a także dla wózków dziecięcych. Znajdują się one tuż przy wejściu do pojazdu. Oznaczone są specjalnymi piktogramami.
  •  W każdym pojeździe wyznaczone są również specjalne miejsca siedzące dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a także dla rodziców z dziećmi. Znajdują się one najczęściej tuż przy wejściu do pojazdu. Oznaczone są specjalnymi piktogramami.
  •  W pojazdach montowane są rampy, które ułatwiają wejście do autobusu i tramwaju.
  •  Większość autobusów wyposażona jest w funkcję tzw. przyklęku, która pozwala na obniżenie  wysokości pojazdu na przystankach.
  •  Wszystkie pojazdy wyposażone są w specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają zakleszczenie lub przytrzaśnięcie drzwiami; standardowym wyposażeniem są również sygnały dźwiękowe, które informują o zamknięciu drzwi.
  •  Dla większego komfortu podróżowania – 80% autobusów i ponad 30% tramwajów wyposażonych jest w klimatyzację.
  •  Udogodnieniem są także głosowe zapowiedzi przystanków: lektor informuje na jakim przystanku zatrzymał się tramwaj, a także czyta nazwę przystanku następnego.
  •  W pojazdach zamontowane są także elektroniczne wyświetlacze informujące o trasach i kolejnych przystankach.
  •  Dla większego bezpieczeństwa pasażerów, pojazdy ZKM w Gdańsku wyposażone są w monitoring wewnętrzny.
  •  Najnowocześniejsze pojazdy mają także wiele udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących. Wszystkie przyciski  zostały w nich opisane także w języku Braille`a.
  •  Wszystkie autobusy ZKM w Gdańsku są niskopodłogowe.
  •  76% floty tramwajowej ZKM w Gdańsku to pojazdy niskopodłogowe lub z częścią niskopodłogową.
Skip to content