Od wtorku, 5 kwietnia, rozpoczyna się zakrojone na wielką skalę Gdańskie Badanie Ruchu. Setki punktów pomiarowych na ulicach i skrzyżowaniach, 10 tysięcy ankiet i tysiąc formularzy do wypełnienia.We wtorek zaczną działać pierwsze uliczne punkty pomiarowe. Liczenie będzie prowadzone przez kolejne tygodnie we wtorki, środy i czwartki.

 

 

W środę, 6 kwietnia, do drzwi gdańskich domów we wszystkich dzielnicach zaczną pukać pierwsi ankieterzy. Będą chodzili po mieście do połowy czerwca. Można się ich spodziewać w każdą środę, czwartek, piątek i sobotę.

 

 

Ankieterów jest 40. Wypełnienie jednej ankiety ma trwać ok. 15-20 minut. Pytania są dość szczegółowe. Sama ankieta ma być dostępna także na stronie internetowej www.viavistula.pl od 6 kwietnia. Osoby, które wypełnią ankietę, będą uczestniczyły w losowaniu nagrody – roweru elektrycznego.

 

 

Będzie w sumie 135 punktów pomiarowych: na 79 przystankach autobusowych, na przystankach tramwajowych oraz dworcach i przystankach kolejowych. Badanie w głównej mierze prowadzone ma być w godzinach szczytu porannego i popołudniowego (godz. 6-10 i 14-18). W wybranych punktach pomiar będzie prowadzony przez 24 godz./dobę. Podstawą ma być praca obserwatorów wyposażonych w formularze, którzy będą spisywać liczbę pasażerów korzystających z danego przystanku.

 

 

badania_ruchu

 

 

 

Wyniki badań naniesione będą w postaci danych matematycznych na mapę układu komunikacyjnego Gdańska – tak by możliwe było odwzorowanie rzeczywistego przepływu ruchu pasażerów. Umożliwi to m.in. optymalne planowanie nowych dróg. Po raz pierwszy podobne badania przeprowadzono w Gdańsku w 1998 r. Ostatnio zdarzyło się to w roku 2009.

 

Więcej informacji na www.gdansk.pl.

Skip to content