Dzień Kobiet to doskonała okazja do przypomnienia o konieczności regularnych badań piersi. Dlatego 8 marca na gdańskie tory wyjechał specjalny tramwaj promujący badania profilaktyczne. Ale Różowy Tramwaj o profilaktyce raka piersi przypominał nie tylko w Dzień Kobiet. Swoją obecnością na gdańskich liniach będzie to robił do końca tego roku.
Różowy Tramwaj w Dzień Kobiet, ale nie tylko, to wspólna inicjatywa Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz Fundacji OmeaLife. 8 marca Różowy Tramwaj kursował na trasie Siedlce – PKM Strzyża. Na jego pokładzie zespół OmeaLife dzielił się z pasażerami wiedzą na temat profilaktyki raka piersi. Tego dnia przejazdy różową Pesą Swing były bezpłatne.
W inauguracyjnym przejeździe udział wzięła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
– Chcemy w Gdańsku, we współpracy z różnymi fundacjami, przypominać w szczególny sposób o zdrowiu kobiet – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Tramwaj jest różowy, więc nie da się go nie zauważyć. Od każdej z nas zależy, czy rak piersi zostanie wykryty szybko – a wtedy ma szansę zostać wyleczony. Mówmy o tym naszym mamom, siostrom, kuzynkom, przyjaciółkom. Badajmy się, profilaktyka przede wszystkim.
Różowy Tramwaj o profilaktyce raka piersi przypominał nie tylko w Dzień Kobiet. Swoją obecnością na gdańskich liniach będzie to robił do końca tego roku.
– Wydaje mi się, że inne miasta nie wpadły na taki pomysł, jesteśmy więc pierwszym miastem, które w ten sposób chce przypominać kobietom o tym, żeby regularnie wykonywały badania piersi – mówi wiceprezes Fundacji OmeaLife ,Ewelina Marta Puszkin. – Na tramwaju znalazły się nasze hasła przewodnie, w tym „Badaj się od 20. roku życia”, bo ten rytuał samobadania powinniśmy wykształcić w sobie jak najwcześniej. Zachęcamy też kobiety od 40. roku życia, żeby wykonywały mammografię co dwa lata i USG piersi raz w roku. Będziemy o tym przypominać między innymi przy pomocy tego tramwaju.
Różowy Tramwaj to projekt, którego celem jest zachęcanie i przypominanie o konieczności wykonywania regularnych badań piersi. Badań, takich jak mammografia i USG, które warto wykonywać w trosce o swoje zdrowie. Dane pokazują, że na raka piersi choruje co ósma Polska. A wcześnie wykryty guz daje szansę na pełne wyleczenie choroby.
– Gdańskie autobusy i tramwaje na co dzień towarzyszą mieszkańcom w drodze do pracy, do szkoły, ale są też przestrzenią ważnych projektów społecznych – mówi wiceprezes GAiT, Jolanta Ostaszewska. – Różowy Tramwaj, który będzie obecny na co dzień w przestrzeni naszego miasta, może realnie ocalić czyjeś życie. Jego widok może skłonić nie jedną kobietę do refleksji i w efekcie do działania, czyli do wykonania badań.